Cooler Master V Platinum 1600 V2 Full Modular 1600W ATX 80 Plus Platinum Certified Power Supply
Key Features of MPZ-G002-AFAP:| Dual 40 series GPU support |
| ATX 3.1 support & two durable 90° 12V-2x6 cables |
| Ultra-quiet Mobius Fan |
| 80 Plus Platinum Certification |
| 12-Year Warranty |
| Key Features | |
| attr - Key Feature 1 > | Dual 40 series GPU support |
| attr -Key Feature 2 > | ATX 3.1 support & two durable 90° 12V-2x6 cables |
| attr -Key Feature 3 > | Ultra-quiet Mobius Fan |
| attr -Key Feature 4 > | 80 Plus Platinum Certification |
| attr -Key Feature 5 > | 12-Year Warranty |
| Power Supply | |
| ATX VERSION | ATX 12V Ver. 3.1 |
| Connectors | ATX 24 Pin Connectors: 1 EPS 4+4 Pin Connectors: 1 EPS 8 Pin Connector: 1 12V-2x6 Connectors: 2 |
| Dimensions | 160 x 150 x 86 mm |
| Efficiency | ≥ 92% @ Typical Load |
| ErP 2014 Lot 3 | Yes |
| FAN BEARING | LDB |
| FAN SPEED | 2400±10% RPM |
| HOLD UP TIME | ≥ 16ms |
| INPUT CURRENT | 16-8A |
| INPUT FREQUENCY | 50-60Hz |
| INPUT VOLTAGE | 100-240V |
| Model | MPZ-G002-AFAP |
| MTBF | >100,000 Hours |
| OPERATING TEMPERATURE | 0-50°C |
| PCI-E 6+2 PIN CONNECTORS | 5 |
| PERIPHERAL 4-PIN CONNECTORS | 4 |
| PFC | Active PFC |
| POWER GOOD SIGNAL | 100 - 150 ms |
| PROTECTIONS | OPP/ OVP/ OTP/ OCP/ SCP/ UVP/ Surge & Inrush Protection |
| REGULATORY | cTUVus, TUV, CE, FCC, BSMI, CCC, EAC, RCM, UKCA, RoHS2.0 / BIS, KC (Based on region's requests.) |
| SATA CONNECTORS | 16 |
| Series | V Platinum Series |
| Wattage | 1600W |
| Fan Size | 135mm |
| Others | 80 PLUS Rating: 80 PLUS Platinum 80 Plus Efficiency: Platinum |
| Modular Type | Fully Modular |
| Form Factor | ATX |
| Category | Above 750W |
| Warranty | 12-year Warranty |

Cooler Master V Platinum 1600 V2 Full Modular 1600W ATX 80 Plus Platinum Certified Power Supply
Cooler Master V Platinum 1600 V2 Full Modular 1600W ATX 80 Plus Platinum Certified Power Supply is a powerful power supply designed for the most advanced and powerful gaming personal computers. Manufactured by Cooler Master, the PSU corresponds to the new ATX 3.1 standard and provides reliable performance for the dual RTX 40 series video cards. Two tough 90° 12V-2x6 connectors deliver 600W on each line and 1200W in total to support the GPUs with a reliable power supply. Such a power supply unit will be very useful for computer systems working with multiple video cards and performing rendering and other resource-intensive operations, artificial intelligence training, and gaming.
The PSU features 80 Plus Platinum certification, which stands for high energy efficiency, low heat dissipation, and less energy waste. Interleaved PFC helps reduce electric interference, enhance current distribution, and improve the output quality. Power cooling is performed using an ultra-quiet Mobius fan with an optimized ring blade construction. The fan works at zero RPM mode, which means that it stops working when there is a low power load and ensures silence. Also, the fan's loop dynamic bearing system increases fan life span and improves reliability. Cooler Master's efficient heat removal capabilities come from its use of a purple anodic-coated heatsink that features a beveled cut structure. These help to dissipate heat efficiently, keeping temperatures low, even when there is no fan activity at all.
The ability to easily manage wires, thanks to the use of a fully modular cable solution, results in better airflow and cleaner construction of the system. Smart thermal regulation also contributes to more consistent performance. A robust build, backed by a 12-year warranty period, along with support for the newest technologies and the capacity to provide high-power and quiet operation, makes Cooler Master's V Platinum 1600 V2 a dependable product.
Buy Cooler Master V Platinum 1600 V2 Full Modular 1600W ATX 80 Plus Platinum Certified Power Supply in Bangladesh
You can buy your desired Cooler Master V Platinum 1600 V2 Full Modular 1600W ATX 80 Plus Platinum Certified Power Supply at Global Brand PLC. We are the authorized distributor of Cooler Master in Bangladesh. You buy online and enjoy free home delivery. You can also visit any of our branches near you.
What is the Cooler Master V Platinum 1600 V2 Full Modular 1600W ATX 80 Plus Platinum Certified Power Supply price in Bangladesh?
Cooler Master V Platinum 1600 V2 Full Modular 1600W ATX 80 Plus Platinum Certified Power Supply price in Bangladesh is BDT ৳52,500.00 . At Global Brand, we are committed to providing our customers with the best shopping experience. With our affordable prices and top-notch customer service, you can be confident that you're making the right choice. So what are you waiting for? Buy online Cooler Master V Platinum 1600 V2 Full Modular 1600W ATX 80 Plus Platinum Certified Power Supply for you and enjoy a top-class experience. .
Where to buy authentic Cooler Master V Platinum 1600 V2 Full Modular 1600W ATX 80 Plus Platinum Certified Power Supply in Bangladesh?
You can buy 100% authentic Cooler Master V Platinum 1600 V2 Full Modular 1600W ATX 80 Plus Platinum Certified Power Supply from our online shop or in-person at our branch. Shop with confidence and take advantage of free delivery when you buy from our online shop.
By visiting this page you can explore about Features, Specification, Description, Reviews & Latest price of Cooler Master V Platinum 1600 V2 Full Modular 1600W ATX 80 Plus Platinum Certified Power Supply in BDT as well you can buy online MPZ-G002-AFAP with best price. The Cooler Master V Platinum 1600 V2 Full Modular 1600W ATX 80 Plus Platinum Certified Power Supply is available in Bangladesh for the following price: ৳52,500.00 .Take advantage of our free delivery and don't miss out on the opportunity to buy MPZ-G002-AFAP online at the best price in Bangladesh!
Cooler Master V Platinum 1600 V2 Full Modular 1600W ATX 80 Plus Platinum Certified Power Supply এর দাম কত টাকা?
Cooler Master V Platinum 1600 V2 Full Modular 1600W ATX 80 Plus Platinum Certified Power Supply এর আজকের বর্তমান মূল্য মাত্র ৳52,500.00 টাকা ।