Cooler Master V Platinum 1300 V2 Full Modular 1300W ATX 80 Plus Platinum Certified Power Supply
Key Features of MPZ-D002-AFAP:| Ultra-quiet Mobius fan improves airflow |
| Advanced Heat Dissipation |
| ATX 3.1 support & a durable 90° 12V-2x6 cable |
| 80 Plus Platinum Certification |
| 12-Year Warranty |
| Key Features | |
| attr - Key Feature 1 > | Ultra-quiet Mobius fan improves airflow |
| attr -Key Feature 2 > | Advanced Heat Dissipation |
| attr -Key Feature 3 > | ATX 3.1 support & a durable 90° 12V-2x6 cable |
| attr -Key Feature 4 > | 80 Plus Platinum Certification |
| attr -Key Feature 5 > | 12-Year Warranty |
| Power Supply | |
| ATX VERSION | ATX 12V Ver. 3.1 |
| Connectors | ATX 24 Pin Connectors: 1 EPS 4+4 Pin Connectors: 1 EPS 8 Pin Connector: 1 12V-2x6 Connectors: 1 |
| Dimensions | 160 x 150 x 86 mm |
| Efficiency | ≥ 92% @ Typical Load |
| ErP 2014 Lot 3 | Yes |
| FAN BEARING | LDB |
| FAN SPEED | 2400±10% RPM |
| HOLD UP TIME | ≥ 16ms |
| INPUT CURRENT | 15-7A |
| INPUT FREQUENCY | 50-60Hz |
| INPUT VOLTAGE | 100-240V |
| Model | MPZ-D002-AFAP |
| MTBF | >100,000 Hours |
| OPERATING TEMPERATURE | 0-50°C |
| PCI-E 6+2 PIN CONNECTORS | 5 |
| PERIPHERAL 4-PIN CONNECTORS | 4 |
| PFC | Active PFC |
| POWER GOOD SIGNAL | 100 - 150 ms |
| PROTECTIONS | OPP/ OVP/ OTP/ OCP/ SCP/ UVP/ Surge & Inrush Protection |
| REGULATORY | cTUVus, TUV, CE, FCC, BSMI, CCC, EAC, RCM, UKCA, RoHS2.0 / BIS, KC (Based on region's requests.) |
| SATA CONNECTORS | 16 |
| Series | V Platinum Series |
| Wattage | 1300W |
| Fan Size | 135mm |
| Others | 80 PLUS Rating: 80 PLUS Platinum 80 Plus Efficiency: Platinum |
| Modular Type | Fully Modular |
| Form Factor | ATX |
| Category | Above 750W |
| Warranty | 12-Year Warranty |
Cooler Master V Platinum 1300 V2 Full Modular 1300W ATX 80 Plus Platinum Certified Power Supply
The Cooler Master V Platinum 1300 V2 Full Modular 1300W ATX 80 Plus Platinum Certified Power Supply is designed for premium gaming PCs and other computers that demand high performance and silence. Created by Cooler Master, the power supply provides compatibility with ATX 3.1 and features a robust 90° 12V-2x6 cable suitable for today's and future GPUs. As a part of its features, the Cooler Master 1300W power supply provides 80 Plus Platinum energy efficiency for minimizing power loss and saving electricity. Interleaved PFC allows improving efficiency further, thanks to decreasing current loss and noise level in the process of supplying energy.
Cooling of the power supply unit is provided by an ultra-quiet Mobius fan equipped with a unique ring blade structure and an advanced air circulation system. With the help of a loop dynamic bearing mechanism with constant oil flow, it ensures quiet operation and fan longevity. The Cooler Master power supply supports zero RPM mode when a fan stops spinning at a low power load. Heat dispersion is enhanced through the incorporation of a purple anodized heatsink that has been made using a beveled cut construction. This improves heat distribution, reducing temperatures even further in comparison to conventional heatsinks during periods of intense activity.
Thanks to the modular cabling system, you have the option of plugging in the cables that you require, which promotes improved cooling and streamlined assembly of the components. Due to its advanced thermal regulation system, high build quality, and a 12-year warranty period, the Cooler Master V Platinum 1300 V2 PSU is a solid pick for individuals looking for reliable power at competitive volumes with minimal noise.
Buy Cooler Master V Platinum 1300 V2 Full Modular 1300W ATX 80 Plus Platinum Certified Power Supply in Bangladesh
You can buy your desired Cooler Master V Platinum 1300 V2 Full Modular 1300W ATX 80 Plus Platinum Certified Power Supply at Global Brand PLC. We are the authorized distributor of Cooler Master in Bangladesh. You buy online and enjoy free home delivery. You can also visit any of our branches near you.
What is the Cooler Master V Platinum 1300 V2 Full Modular 1300W ATX 80 Plus Platinum Certified Power Supply price in Bangladesh?
Cooler Master V Platinum 1300 V2 Full Modular 1300W ATX 80 Plus Platinum Certified Power Supply price in Bangladesh is BDT ৳37,500.00 . At Global Brand, we are committed to providing our customers with the best shopping experience. With our affordable prices and top-notch customer service, you can be confident that you're making the right choice. So what are you waiting for? Buy online Cooler Master V Platinum 1300 V2 Full Modular 1300W ATX 80 Plus Platinum Certified Power Supply for you and enjoy a top-class experience. .
Where to buy authentic Cooler Master V Platinum 1300 V2 Full Modular 1300W ATX 80 Plus Platinum Certified Power Supply in Bangladesh?
You can buy 100% authentic Cooler Master V Platinum 1300 V2 Full Modular 1300W ATX 80 Plus Platinum Certified Power Supply from our online shop or in-person at our branch. Shop with confidence and take advantage of free delivery when you buy from our online shop.
By visiting this page you can explore about Features, Specification, Description, Reviews & Latest price of Cooler Master V Platinum 1300 V2 Full Modular 1300W ATX 80 Plus Platinum Certified Power Supply in BDT as well you can buy online MPZ-D002-AFAP with best price. The Cooler Master V Platinum 1300 V2 Full Modular 1300W ATX 80 Plus Platinum Certified Power Supply is available in Bangladesh for the following price: ৳37,500.00 .Take advantage of our free delivery and don't miss out on the opportunity to buy MPZ-D002-AFAP online at the best price in Bangladesh!
Cooler Master V Platinum 1300 V2 Full Modular 1300W ATX 80 Plus Platinum Certified Power Supply এর দাম কত টাকা?
Cooler Master V Platinum 1300 V2 Full Modular 1300W ATX 80 Plus Platinum Certified Power Supply এর আজকের বর্তমান মূল্য মাত্র ৳37,500.00 টাকা ।