Cooler Master Elite Gold 1200 Full Modular 1200W ATX 80 Plus Gold Certified Power Supply
Key Features of MPW-C001-AFAG:| Supports ATX 3.1 and PCIe Gen 5.1 standards |
| Stable performance under high loads at up to 40°C |
| 1200W output with 80 Plus Gold-certified efficiency |
| Fully Modular Embossed Cable Design |
| Reliable 10-Year Warranty |
| Key Features | |
| attr - Key Feature 1 > | Supports ATX 3.1 and PCIe Gen 5.1 standards |
| attr -Key Feature 2 > | Stable performance under high loads at up to 40°C |
| attr -Key Feature 3 > | 1200W output with 80 Plus Gold-certified efficiency |
| attr -Key Feature 4 > | Fully Modular Embossed Cable Design |
| attr -Key Feature 5 > | Reliable 10-Year Warranty |
| Power Supply | |
| ATX VERSION | ATX 12V Ver. 3.1 |
| Connectors | ATX 24 Pin Connectors x1 = 1 (600mm) EPS 4+4 Pin Connectors x2 = 2 (700mm) 12+4 Pin Connectors x1 = 1 (600mm) |
| Dimensions | 150 x 150 x 86 mm |
| Efficiency | ≥90% @ Typical Load |
| ErP 2014 Lot 3 | Yes |
| FAN BEARING | FDB |
| FAN SIZE | 135mm |
| HOLD UP TIME | ≥16ms at 80% Load |
| INPUT CURRENT | 7.5 ~ 15A |
| INPUT FREQUENCY | 50-60Hz |
| INPUT VOLTAGE | 100-240V |
| Model | MPW-C001-AFAG |
| MTBF | >100,000 hours @ 25℃ ambient |
| OPERATING TEMPERATURE | 0-40°C |
| PCI-E 6+2 PIN CONNECTORS | PCI-e 6+2 Pin Connectors x6 = 3 (550+120mm) |
| PERIPHERAL 4-PIN CONNECTORS | Peripheral 4 Pin Connectors x3 = 1 (500+100+100mm) |
| PFC | Active PFC |
| POWER GOOD SIGNAL | 100 - 150 ms |
| PROTECTIONS | UVP / OVP / OPP / OTP / SCP |
| REGULATORY | cTUV us, CB, CE, FCC, BSMI, EAC, RCM, UKCA, RoHS2.0 , REACH |
| SATA CONNECTORS | SATA Connectors x9 = 3 (500+100+100mm) |
| Series | Elite Series |
| Wattage | 1200W |
| Others | 80 PLUS Rating: 80 PLUS Gold 80 Plus Efficiency: Gold |
| Modular Type | Fully Modular |
| Form Factor | ATX |
| Warranty | 10 Years Warranty |

Cooler Master Elite Gold 1200 Full Modular 1200W ATX 80 Plus Gold Certified Power Supply
Cooler Master Elite Gold 1200 Full Modular 1200W ATX 80 Plus Gold Certified Power Supply is a top-of-the-line PSU, ideal for contemporary gaming PCs and workstations. This product from Cooler Master complies with modern ATX 3.1 and PCIe Gen 5.1 specifications and would be perfect for future GPUs, including RTX 50-series cards. The 1200W Cooler Master Elite Gold power supply works flawlessly and reliably at a temperature of up to 40°C, which makes it an excellent option for intensive PC usage like long gaming marathons, video and picture rendering, and other similar operations. 80 Plus Gold certification guarantees over 90% efficiency in average loading, reducing energy losses and heat dissipation.
A completely modular approach lets you plug in only the necessary cables to ensure a neat build process. In addition, flat black embossed cables offer better handling inside the PC chassis and enhance its aesthetic aspect. Two EPS connectors make it possible to use this PSU with high-end CPUs. Cooling comes from a quiet Fluid Dynamic Bearing (FDB) fan that adjusts its speed according to the system load and even shuts down under light system load (less than 30%).
Moreover, the Elite Gold 1200 PSU meets the requirements of the ATX 3.1 standard with improved voltage regulation and a capability to handle 200% peak power surge. This will be useful because modern GPUs require much higher loads. Considering all the above-mentioned features, including longevity and build quality, the Cooler Master Elite Gold 1200 PSU is a good purchase for those who need a powerful yet efficient quiet power supply unit.
Buy Cooler Master Elite Gold 1200 Full Modular 1200W ATX 80 Plus Gold Certified Power Supply in Bangladesh
You can buy your desired Cooler Master Elite Gold 1200 Full Modular 1200W ATX 80 Plus Gold Certified Power Supply at Global Brand PLC. We are the authorized distributor of Cooler Master in Bangladesh. You buy online and enjoy free home delivery. You can also visit any of our branches near you.
What is the Cooler Master Elite Gold 1200 Full Modular 1200W ATX 80 Plus Gold Certified Power Supply price in Bangladesh?
Cooler Master Elite Gold 1200 Full Modular 1200W ATX 80 Plus Gold Certified Power Supply price in Bangladesh is BDT ৳24,000.00 . At Global Brand, we are committed to providing our customers with the best shopping experience. With our affordable prices and top-notch customer service, you can be confident that you're making the right choice. So what are you waiting for? Buy online Cooler Master Elite Gold 1200 Full Modular 1200W ATX 80 Plus Gold Certified Power Supply for you and enjoy a top-class experience. .
Where to buy authentic Cooler Master Elite Gold 1200 Full Modular 1200W ATX 80 Plus Gold Certified Power Supply in Bangladesh?
You can buy 100% authentic Cooler Master Elite Gold 1200 Full Modular 1200W ATX 80 Plus Gold Certified Power Supply from our online shop or in-person at our branch. Shop with confidence and take advantage of free delivery when you buy from our online shop.
By visiting this page you can explore about Features, Specification, Description, Reviews & Latest price of Cooler Master Elite Gold 1200 Full Modular 1200W ATX 80 Plus Gold Certified Power Supply in BDT as well you can buy online MPW-C001-AFAG with best price. The Cooler Master Elite Gold 1200 Full Modular 1200W ATX 80 Plus Gold Certified Power Supply is available in Bangladesh for the following price: ৳24,000.00 .Take advantage of our free delivery and don't miss out on the opportunity to buy MPW-C001-AFAG online at the best price in Bangladesh!
Cooler Master Elite Gold 1200 Full Modular 1200W ATX 80 Plus Gold Certified Power Supply এর দাম কত টাকা?
Cooler Master Elite Gold 1200 Full Modular 1200W ATX 80 Plus Gold Certified Power Supply এর আজকের বর্তমান মূল্য মাত্র ৳24,000.00 টাকা ।