Cooler Master Elite Gold 1000 Fully Modular ATX 1000W 80 Plus Gold Certified Power Supply
Key Features of MPW-A001-AFAG:| Supports ATX 3.1 and PCIe Gen 5.1 standards |
| Stable performance under high loads at up to 40°C |
| 1000W output with 80 Plus Gold-certified efficiency |
| Fully modular embossed cable design |
| Reliable 10-year warranty |
| Key Features | |
| attr - Key Feature 1 > | Supports ATX 3.1 and PCIe Gen 5.1 standards |
| attr -Key Feature 2 > | Stable performance under high loads at up to 40°C |
| attr -Key Feature 3 > | 1000W output with 80 Plus Gold-certified efficiency |
| attr -Key Feature 4 > | Fully modular embossed cable design |
| attr -Key Feature 5 > | Reliable 10-year warranty |
| Power Supply | |
| ATX VERSION | ATX 12V Ver. 3.1 |
| Connectors | ATX 24 Pin Connectors: x1 = 1 (600mm) EPS 4+4 Pin Connectors: x2 = 2 (700mm) 12+4 Pin Connector: sx1 = 1 (600mm) |
| Dimensions | 140 x 150 x 86 mm |
| Efficiency | ≥90% @ Typical Load |
| ErP 2014 Lot 3 | Yes |
| FAN BEARING | FDB |
| HOLD UP TIME | ≥16ms at 80% Load |
| INPUT CURRENT | 6 ~ 12A |
| INPUT FREQUENCY | 50-60Hz |
| INPUT VOLTAGE | 100-240V |
| Model | MPW-A001-AFAG |
| Modular | Fully Modular |
| MTBF | >100,000 hours @ 25℃ ambient |
| OPERATING TEMPERATURE | 0-40°C |
| PCI-E 6+2 PIN CONNECTORS | x6 = 3 (550+120mm) |
| PERIPHERAL 4-PIN CONNECTORS | x3 = 1 (500+100+100mm) |
| PFC | Active PFC |
| POWER GOOD SIGNAL | 100 - 150 ms |
| PROTECTIONS | UVP / OVP / OPP / OTP / SCP |
| REGULATORY | cTUV us, CB, CE, FCC, BSMI, EAC, RCM, UKCA, RoHS2.0 , REACH |
| SATA CONNECTORS | x9 = 3 (500+100+100mm) |
| Series | Elite Series |
| Wattage | 1000W |
| Certification | 80 PLUS Gold |
| Fan Size | 120mm |
| Form Factor | ATX |
| Warranty | 10 Years |

Cooler Master Elite Gold 1000 Fully Modular ATX 1000W 80 Plus Gold Certified Power Supply
Cooler Master Elite Gold 1000 Fully Modular ATX 1000W 80 Plus Gold Certified Power Supply is one of the good PSUs for normal gamers and those who build computers for the first time. This power source was developed by Cooler Master and features the latest technologies, ATX 3.1 and PCIe Gen 5.1, making it compatible with RTX 50 series cards. The output capacity of the power source in question is 1000W, which makes its performance rather efficient under various conditions. It works perfectly fine at temperatures ranging from -10°C to 40°C, which is great for people who tend to work with their computers for hours. The support of the ATX 3.1 version also allows for the increased stability of the computer and provides the peak power level up to 200% of the rated one.
The certificate 80 Plus Gold proves that the unit has the ability to convert up to 90% of consumed electricity into the energy used to perform certain operations. It also utilizes a silent Fluid Dynamic Bearing (FDB) fan, which works for an extended period of time and provides a quiet atmosphere around the unit. With its full modularity, embossed cables let you hook up just the ones you actually require, which helps improve airflow, manage cables more efficiently, and present an organized look within the case. Black, flat cables offer a solid feel and clean installation. Its two EPS connectors work with a diverse set of CPU types and motherboards. With its long-term warranty and reliable functionality, the Cooler Master Elite Gold 1000 is an excellent choice for customers looking for all-in-one solutions in efficiency, silence, and hardware support.
Buy Cooler Master Elite Gold 1000 Fully Modular ATX 1000W 80 Plus Gold Certified Power Supply in Bangladesh
You can buy your desired Cooler Master Elite Gold 1000 Fully Modular ATX 1000W 80 Plus Gold Certified Power Supply at Global Brand PLC. We are the authorized distributor of Cooler Master in Bangladesh. You buy online and enjoy free home delivery. You can also visit any of our branches near you.
What is the Cooler Master Elite Gold 1000 Fully Modular ATX 1000W 80 Plus Gold Certified Power Supply price in Bangladesh?
Cooler Master Elite Gold 1000 Fully Modular ATX 1000W 80 Plus Gold Certified Power Supply price in Bangladesh is BDT ৳19,500.00 . At Global Brand, we are committed to providing our customers with the best shopping experience. With our affordable prices and top-notch customer service, you can be confident that you're making the right choice. So what are you waiting for? Buy online Cooler Master Elite Gold 1000 Fully Modular ATX 1000W 80 Plus Gold Certified Power Supply for you and enjoy a top-class experience. .
Where to buy authentic Cooler Master Elite Gold 1000 Fully Modular ATX 1000W 80 Plus Gold Certified Power Supply in Bangladesh?
You can buy 100% authentic Cooler Master Elite Gold 1000 Fully Modular ATX 1000W 80 Plus Gold Certified Power Supply from our online shop or in-person at our branch. Shop with confidence and take advantage of free delivery when you buy from our online shop.
By visiting this page you can explore about Features, Specification, Description, Reviews & Latest price of Cooler Master Elite Gold 1000 Fully Modular ATX 1000W 80 Plus Gold Certified Power Supply in BDT as well you can buy online MPW-A001-AFAG with best price. The Cooler Master Elite Gold 1000 Fully Modular ATX 1000W 80 Plus Gold Certified Power Supply is available in Bangladesh for the following price: ৳19,500.00 .Take advantage of our free delivery and don't miss out on the opportunity to buy MPW-A001-AFAG online at the best price in Bangladesh!
Cooler Master Elite Gold 1000 Fully Modular ATX 1000W 80 Plus Gold Certified Power Supply এর দাম কত টাকা?
Cooler Master Elite Gold 1000 Fully Modular ATX 1000W 80 Plus Gold Certified Power Supply এর আজকের বর্তমান মূল্য মাত্র ৳19,500.00 টাকা ।